Jeżeli odpowiednio dobierzemy barwy naszych nowych roślin możemy stworzyć optyczną iluzję powiększenia go. Na niewielkim terenie należy unikać ciemnych oraz bardzo jaskrawych i nasyconych barw oraz połączeń kolorów, jak łącznie koloru czerwonego z żółtym. Warstwy początkowe najlepiej zaakcentować kolorem niebieskim oraz zielonym, które kojarzyć się będą z niebem oraz ziemią. Warstwy wyższe, położone w dalszej części ogrodu powinny być nieco ciemniejsze i tworzyć perspektywę w połączeniu z niższymi partiami naszych płożących się bylin i niewielkich krzewów.
Bardzo pomocne mogą okazać się kręte, nieregularne kształty np. kamienna ścieżka w kształcie fali, która świetnie komponuje się z karmikiem, marmurem oraz japońskim ogrodem tematycznym.
Bardzo ważne jest tutaj stopniowanie roślin, które nie tylko służy rozszerzeniu perspektywy ale również pozwala na zapewnienie naszym roślinom wieloletnim odpowiedniej ilości światła dziennego.
Spróbujmy nadać naszemu ogrodowi własnego charakteru, poprzez zastosowanie rozmaitych skalniaków, oczek wodnych, fontann, czy też ciekawych korzeni, w które wkomponowane będą rośliny.
Ogrodnictwo Hellerówka zawsze chętnie służy poradą z zakresu projektowania własnego ogrodu – po szczegóły zapraszamy do zakładki oferta oraz kontakt.
Karimek
/ 20 wrz 2013Witam Serdecznie !
Planuję właśnie swój ogród, jaki chciałbym stworzyć na wiosnę. Czytam rozmaite artykuły w sieci i mam już wiele pomysłów. Tutaj ciekawie jest napisane o ogrodzie i jego planowaniu. http://www.ciekaweartykuly.pl/dom-i-ogrod/52-projekt-ogrodu-i-ogrodnictwo.html
Mam jednak kilka pytań odnośnie ogrodu. Skąd mogę wziąć lub gdzie kupić takie wielkie/ogromne kamienie? Interesuje mnie również oczko wodne oraz rodzaje ryb, które mógłbym do niego wpuścić. Pozdrawiam !
Hellerowka
/ 25 lut 2016Witam
Odpowiadając na pytania:
Wielkie kamienie zapewne w punktach sprzedaży kamieni, my mamy kamienie z naszego pola, po wykopaniu stawów zostało ich sporo wyciągniętych z ziemi więc wykorzystaliśmy je w ogrodzie.
Jeśli chodzi o ryby to nie jest taka prosta sprawa. Przede wszystkim oczko musi być głębokie aby w zimie nie zamarzło po drugie muszą być rośliny w których ryby mogą się schować przed drapieżnikami, nasze ryby wyjadane są np przez lisy lub czaple. Jeśli chodzi o gatunki ryb to najbardziej odporne są zwykłe karasie ale są czarne i mało efektowne, najlepiej wyglądają kolorowe karasie lub karpie koi. Niestety w naszym klimacie karpie koi słabo znoszą zimy, karasie kolorowe radzą sobie nieco lepiej ale przez całą zimę nasze oczko jest podgrzewane elektryczną grzałką specjalną do oczek i to niestety nie daje gwarancji że wszystkie ryby przeżyją zimę.
Życzymy powodzenia oraz dużo frajdy w projektowaniu ogrodu i zapraszamy po inspiracje do Hellerówki 🙂