fbpx

Jak stworzyć ciekawy ogród?

Jak stworzyć ciekawy ogród?

 

Ogród jest wizytówką każdego domu, podkreśla on piękno i architekturę i nie zaglądając do jego wnętrza możemy już coś powiedzieć o właścicielach. Jeżeli zamkniemy oczy i powiemy słowo ”raj” z czym ono się nam kojarzy? Z kwiatami, bujną roślinnością, zapachami, ptakami, motylami itp. Czy raj istnieje nie wiemy ale mając nawet mały kawałek ziemi możemy go sami stworzyć tu na ziemi. Wymaga to także wkładu jak dom który stworzyliśmy, im mniejsza przestrzeń tym więcej wymaga pracy i przemyślenia by dawała nam dużo radości, kolorów i zapachów.

Większość ludzi ,a szczególnie mężczyźni, widzą w ogrodzie trawę i iglaki, ale taki ogród nie daje radości i przeżyć. Ogród powinien się zmieniać wraz z porami roku, zawsze kusić , przyciągać żeby po nim spacerować i podziwiać. Najmniej do podziwiania jest w ogrodzie na początku wiosny kiedy zginie śnieg, trawa jest sucha, wiele wysokich roślin jest do przycięcia. Ogród zdobią wtedy różne odmiany dereni: biały sibrika (ma czerwone pędy), rozogłowy (złote pędy), jadalny kwitnie na żółto przed rozwojem liści (marzec lub kwiecień), Kalina wonna- kwitnąca w marcu o przepięknym słodkim zapachu (powinna być sadzona w osłoniętym miejscu), Kolkwicja – która kwitnie w czerwcu ale pięknie wygląda zimą bo kora łuszczy się płatami Ciekawie wyglądają też iglaki, trzmieliny i wiele niskich okrywowych bylin (czyli kwiatów wieloletnich).

Wraz z mijającymi dniami zaczynają pojawiać się kolejno kwiaty: przebiśniegi, krokusy w marcu zaczynają kwitnąć niskie głodki (kwitną na biało i żółto) i w ten sposób rozpoczyna się plejada kwitnących niskich bylin jedne kończą kwitnienie następne rozpoczynają. W tym czasie z ziemi pomiędzy nimi lub z boku wyrastają wysokie byliny które zakwitają kolejno od lipca do późnej jesieni, niskie rośliny są wtedy tłem okrywającym ziemię. Niskie rośliny sadzimy grupami żeby tworzyły barwne tło. Nie musimy wtedy stosować kory która sporo kosztuje, zakwasza ziemię i musimy ją co roku uzupełniać.

Pod iglakami i drzewami możemy sadzić byliny cieniolubne niektóre z nich są zimozielone np. pragnia syberyjska ,barwinki ,bodziszki itp. Żeby ogród był piękny cały rok trzeba mieć trochę wiedzy i doświadczenia. Wiele osób ma potrzebę samodzielnego urządzania ogrodu i aby pomóc im stworzyliśmy w Bydgoszczy na Piaskach Dolny Taras, ogrody „Hellerówka”.

W naszym ogrodzie są wydzielone kwatery w różnych stylach: japońskim, francuskim, angielskim, pokazane są strzyżone iglaki i krzewy bo ogród trzeba trzymać w ryzach żeby spełniał nasze oczekiwania.
W ogrodzie można obejrzeć obrazy z roślin, strzyżone baranki, pawia.
Jesienią i zimą dużą ozdobą ogrodu są trawy, jest wiele ciekawych odmian np. miskanty, owies wiecznie zielony, rozplenica japońska, kostrzewy itp. Często sadzimy je blisko wody która w ogrodzie daje specyficzny mikroklimat.
W naszym ogrodzie są stawy i przestrzeń obsadzona roślinami bagiennymi i cypryśnikami bagiennymi, które tolerują podmokłe tereny.

W ogrodzie powinny znaleźć się także zioła : melisa na uspokojenie, cząber , estragon, oregano, tymianek, magi (lubczyk), szczypior wieloletni, hyzop lekarski, mięta (bardzo ekspansywna należy sadzić ją w pojemnikach), zostawmy też trochę miejsca gdzie co roku dosadzimy bazylię, seler, por.

Zapraszamy Państwa do „Hellerówki” gdzie chętnie doradzimy i pomożemy przy tworzeniu Waszego własnego ogrodu.

Related posts

Formowanie cisów na drzewka bonsai

Bonsai – wyhodowane z pasją i zaangażowaniem miniaturowe drzewko. Tradycja ta przywędrowała z Azji. Sztuka tworzenia bonsai wiąże się z nadawaniem mu osobliwego kształtu, wydobywającego piękno jego budowy. Wygląd musi ze sobą harmonizować, Uprawa drzewek jest czasochłonna  ,trwa około 10-15 lat Ważne, aby pamiętać, że tworzenie bonsai jest sztuką To my...

Read More

Wiosna w ogrodzie

Każdy, kto to ma nawet mały kawałek ziemi, powinien się czuć wielkim szczęściarzem, ponieważ może mieć kontakt z przyrodą i doznawać wielu przeżyć, oglądając motyle, ptaki i ciągle kwitnące kwiaty. Wiemy jednak, że nie każdy ma wystarczająco dużo czasu, aby ciągle w ogrodzie pracować. W Hellerówce możemy pomóc w...

Read More
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-24318922-1');